تحلیل سیاست های علم، فناوری و نوآوری ایران در نشست کارگروه نظام مسائل کشور

بیست و نهمین نشست کارگروه نظام مسائل کلان کشور، با حضور اعضای کارگروه و سخنرانی دکتر مهدی مجیدپور عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر در تاریخ15 تیر 1400 برگزار شد و به بررسی سیاست‌های علم، فناوری و نوآوری ایران با تاکید بر تحلیل نهادی وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص یافت.
در ابتدای نشست دکتر مهدی مجیدپور به مقایسه شاخص‌های اصلی منابع انسانی، خروجی های پژوهشی (مقالات و پتنتهای بین‌المللی) و همچنین شاخص‌های عملکرد مالی (مانند فروش و صادرات محصولات پیشرفته و هزینه‌کرد تحقیق و توسعه) نسبت به کشورهای رقیب همچون کره جنوبی و ترکیه پرداختند.

 عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر در ادامه به مسائل نظام آموزش عالی کشور همچون خالی ماندن صندلی های دانشگاه ها در سال های آتی به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی، فعالیت اساتید دانشگاه ها در راستای نظام ارتقا، سرگردانی های موجود در سیاست گذاری ها، تمایل همکاری با کشورهای غربی و عدم توجه به کشور های منطقه، حکمرانی های ناکارآمد و... اشاره کردند. همچنین ایشان راهکارهایی در راستای حل مسائل سیاستی علم، فناوری و نوآوری کشور در وزارت عتف، معاونت علمی و صندوق نوآوری ارایه کردند.
در انتهای نشست اعضای کارگروه نظام مسائل، به چالشهای دیگر نظام علم، فناوری و نوآوری ایران همچون نبود استراتژی توسعه صنعتی در کشور به منظور جهت‌دهی به سیاستهای علم، فناوری و نوآوری کشور، ناهماهنگی‌ها بین سیاستهای عتف کشور و راهکارهای پیش‌رو برای حل آن اشاره داشتند.
گزارش مشروح این نشست ‌به صورت مجزا منتشر خواهد شد. نشست‌های هفتگی کارگروه نظام مسائل کشور، به همت پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی مجمع تشخیص مصلحت نظام سه‌شنبه‌ها در سالن جلسات دبیرخانه مجمع برگزار می‌شود.

تمام حقوق این سایت متعلق به پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد.

Search