بررسی شیوه های حکمرانی نرم در نشست کارگروه نظام مسائل کشور

بیست و هشتمین نشست کارگروه نظام مسائل کلان کشور، با حضور اعضای کارگروه و سخنرانی دکتر سیف الدین عضو هیات دانشگاه تهران و رئیس پژوهشکده فناوریهای نرم دانشگاه تهران در تاریخ 8 تیر 1400 برگزار شد و به بررسی شیوه های حکمرانی نرم اختصاص یافت. در این نشست دکتر سیف الدین ضمن مرور گزاره های فکری برای تحول و پیشرفت کشور، بر این موضوع تاکید کردند که کشور با مسیر اقتصادی فعلی، حتی بدون وجود تحریم ها به پیشرفت نمی‌رسد. ایشان ضمن برشمردن ابرچالش اصلی ایران، به دوگانه سیاستگذاری کلان اقتصاد ایران اشاره کردند. از یک طرف دولت‌ها می خواهند، با صادرات بیشتر نفت، درآمد دلاری بیشتری بدست آورند و از درآمد حاصله رفاه جامعه را بالاتر برند؟! از طرف دیگر دولت ناچار است برای حفظ اشتغال و حمایت از تولید داخلی، (پیشگیری از به وجود آمدن بحران های سیاسی و امنیتی ناشی از بیکاری آشکار و پنهان) شغل ایجاد کند؟!

 عضو هیات علمی دانشگاه تهران در تشریح این دوگانه سیاستی کشور، به چند پرسش کلیدی در نظام مسائل کشور ایران پاسخ دادند، سوالاتی از قبیل آنکه آیا نباید نفت را استخراج کنیم؟ آیا نباید به مردم یارانه بدهیم؟ آیا رانتی هست که مجاز باشد؟ آیا تحریم های غرب علیه ایران ممکن است برداشته شود؟ و راهکار برداشته شدن تحریم چیست؟ ایشان پس از آن بیان پاسخ‌هایی برای سوالات فوق، به دو رویکرد کنشی و واکنشی در معماری و باز مهندسی ساختار حکمرانی کشور اشاره کردند و رفتار زیگزاگی دولتها در مواجهه با بحران‌های اقتصادی را یکی از نمونه‌های رویکرد واکنشی در حکمرانی کشور دانستند.

در انتهای این نشست دکتر سیف الدین، به حکمرانی چندسطحی به عنوان یکی از شیو‌ه‌های حکمرانی نرم برای اصلاح نظام اداری کشور اشاره و با مشارکت اعضای کارگروه، شیوه‌های دیگر حکمرانی نرم در جهت حل مسائل کشور مورد بررسی قرار گرفت. گزارش مشروح این نشست ‌به صورت مجزا منتشر خواهد شد. نشست‌های هفتگی کارگروه نظام مسائل کشور، به همت پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی مجمع تشخیص مصلحت نظام در سالن جلسات دبیرخانه مجمع برگزار می شود.

تمام حقوق این سایت متعلق به پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد.

Search