واکاوی تجربه ملی یددار کردن نمک های خوراکی در نشست نظام مسائل کشور

یست و ششمین نشست کارگروه نظام مسائل کلان کشور، با حضور اعضای کارگروه و سخنرانی سرکار خانم دکتر ربابه شیخ الاسلام عضو فرهنگستان علوم پزشکی و مدیر برنامه کشوری پیشگیری اختلالات ناشی از کمبود ید در تاریخ 13 اسفندماه 1399 برگزار شد و به واکاوی تجربه ملی یددار کردن نمک های خوراکی اختصاص یافت. در این نشست دکتر شیخ الاسلام، ضمن مرور تجارب خود از ابتدای حل مساله کمبود ید و مشکل بیماری گواتر در کشور عنوان کردند که کمبود ید باعث می شود جامعه با نیروی انسانی ناکارآمد با بازده‌ی فکری و فیزیکی نقصان يافته روبرو می‌شوند.

 پس از آن ایشان به بیان عوامل موثر در موفقیت تجربه ملی یددار کردن نمک پرداختند. عضو فرهنگستان علوم پزشکی، ایجاد یک عزم ملی، اراده ویژه و شوق اجتماعی برای حل مسئله؛ بهره‌گیری از همه تخصص‌ها، ظرفیتها، شبکه‌های موجود و امکانات (استانداری‌ها، وزارتخانه‌ها، ...)؛ توجیه، احترام به ذینفعان و بازیگران کلیدی مسئله و برانگیختن احساسات آنها برای حل این مشکل؛ برهم نزدن نظام معاش ذی‌نفعان مسئله (خرده‌تولیدکنندگان نمک)؛ و مشروعیت بخشی و اعتباربخشی به بازیگران حل مسئله از طریق بخشنامه‌های حمایت‌کننده سازمانهای بالادستی را از عوامل کلیدی در موفقیت این تجربه ملی عنوان کردند.
گزارش مشروح این نشست ‌به صورت مجزا منتشر خواهد شد. نشست‌های هفتگی کارگروه نظام مسائل کشور، به همت پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز مطالعات راهبردی تدبیر در سالن کنفرانس گروه مشاوران تدبیر برگزار می شود.

تمام حقوق این سایت متعلق به پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد.

Search