چهارمین نشست کمیته ایران قرن پانزدهم (ه. ش) با سخنرانی دکتر عباس علی آبادی (مدیر عامل گروه مپنا)

چهارمین نشست کمیته ایران قرن پانزدهم، صبح 5 شنبه 18 دی، با سخنرانی دکتر عباس علی آبادی مدیر عامل گروه مپنا، با موضوع "مپنا؛ دستاوردها و درس‌آموخته‌های آن برای ایران قرن پانزدهم" در ساختمان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

 

در این نشست دکتر علی آبادی پس از ترسیم چشم انداز فناوری‌های آینده بخش انرژی در جهان و منطقه، به ارایه تجربه تدوین اسناد راهبردی مپنا توسط متخصصان داخلی و بازبینی مستمر آن اشاره داشتند. ایشان در ادامه بر مبنای آمارهای بین‌المللی، مپنا را همتراز با شرکت‌های سطح اول بین‌المللی در صنعت نیروگاهی مانند زیمنس آلمان و جنرال الکترونیک آمریکا و حتی بالاتر از میتسوبیشی ژاپن دانستند و بر این نکته تاکید کردند که یکی از رموز موفقیت مپنا حضور در بازارهای بین المللی بوده است.
دکتر علی آبادی، در این نشست به بعضی از فنون حکمرانی شرکتی در اداره گروه مپنا اشاره داشتند و آن را از دلایل موفقیت این شرکت در طول این سالها دانستند. تنظیم میزانی از سطح چابکی در تصمیم‌گیری و نیز پابرجایی در سناریوهای بدبینانه از جمله مهم‌ترین دیدگاه‌های مدیریتی این شرکت بوده است. در این دیدگاه کارکنان مپنا فقط «حقوق‌بگیر» نبوده بلکه در مالکیت «مپنا» نیز به صورت‌های مختلف ابداعی سهیم هستند؛ فرآیند تصمیم‌گیری در این شرکت متکی به یک نفر نبوده و از فرآیندهای پیچیده تصمیم‌سازی در اتاق‌های فکر متعدد مپنا (فناوری و بازار) که برجسته‌ترین خبرگان کشور در آن حضور دارند، می‌گذرد و سازوکارهای آن به شبکه‌ گسترده تحقیقاتی و همکاری با دانشگاه‌های کل کشور متکی است.

در این نشست دکتر سید مجید میری عضو هیات علمی پژوهشگاه نیرو، دکتر محمدرضا اکبری رئیس اندیشگاه تحلیلگران انرژی، دکتر محمد هادی سبحانیان مشاور رئیس مرکز پژوهش های مجلس و معاون سابق اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس؛ سید سجاد هجری تحلیگر ارشد اندیشکده پایا؛ دکتر حامد سروری پژوهشگر ارشد مسائل تاریخی و کارشناسان پژوهشکده چشم انداز و آینده‌پژوهی به بیان نکات خود پرداختند. گزارش مشروح این نشست ‌به صورت مجزا منتشر خواهد شد. جلسات نشست‌های کمیته ایران قرن پانزدهم، هر دو هفته یکبار از سوی پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی مجمع تشخیص مصلحت نظام با دعوت از کارشناسان مختلف برگزار ‌می‌شود.

تمام حقوق این سایت متعلق به پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد.

Search