چهارمین نشست مسأله محور رفاه و تأمین اجتماعی با موضوع اجبار یا اختیار مشارکت در طرح‌های بازنشستگی

پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی در تاریخ 29 دی ماه میزبان آقای دکتر عباس خندان (عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه خوارزمی) بود. در این نشست، موضوع اجبار یا اختیار مشارکت در طرح‌های بازنشستگی مورد بررسی قرار گرفته و تجربه برخی از کشورهای دارای سیستم رفاهی موفق با دقت بیشتری بحث شد.

 از آنجا که روند جابجایی‌های شغلی و قراردادهای کوتاه‌مدت طبیعت بازار کار را منعطف‌تر کرده، ادامه طرح‌های اجباری بازنشستگی ممکن است با چالش‌های فراوانی در آینده ایران روبرو باشند. بنابراین در این نشست تأکید شد که طرح‌های جدیدی مثل سیستم "ثبت نام خودکار و اعطای اختیار خروج" (که در برخی از کشورهای موفق توانسته مزیت‌های قابل توجهی را ایجاد نماید و حس بهتری را به مشارکت‌کنندگان آن تقدیم کند)، جایگاه ویژه‌ای در اصلاحات ساختاری این حوزه خواهند داشت که بایستی بیشتر در ایران مورد توجه و پژوهش قرار گیرند. موضوعاتی چون مزایای طرح های اجباری و اختیاری مشارکت در بازنشستگی، مسأله تداوم مشارکت افراد، پایداری صندوق­‌های بازنشستگی و تأمین درآمد دوران سالمندی، ترجیحات کوتاه مدت یا دورنگر افراد و موضوع امر حاکمیتی در این میان از جمله سایر مباحث طرح شده از سوی اعضای کارشناس این نشست بود. در انتهای این نشست، مهم‌ترین اولویت سیاست‌های اصلاحی صندوق‌های بازنشستگی در برنامه هفتم، اینطور بررسی شد که بایستی در اسرع وقت اقداماتی برای جلوگیری از مخارج غیرمنطقی و تعهدات و قوانین سخاوتمندانه شناسایی و به کار بریم.

تمام حقوق این سایت متعلق به پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد.

Search