گروه آینده‌پژوهی فرهنگی-اجتماعی

در این گروه کلان موضوع پایداری و پیش روندگی انقلاب اسلامی مورد مطالعه قرار گرفته و در این مسیر، تاب آوری اجتماعی و اقتصادی به‌عنوان مرحله اول و مقدماتی برای حرکت به سمت جامعه فعال و اقتصاد پویا و مقاومتی، مدنظر قرار گرفته است. تحلیل‌های کمی و پردازش داده‌های اقتصادی در کنار تحلیل نظرسنجی‌ها و داده‌های بزرگ مقیاس فضای مجازی (Big Data) از یک سو و نیز تحلیل خبرگانی و مصاحبه‌های عمیق و پنل‌های تخصصی و نشست‌های علمی از سوی دیگر، دو بازوی اصلی تحلیل تاب آوری انقلاب اسلامی محسوب می‌شوند.
بر این اساس یکی از کارویژه‌های گروه آینده پژوهی اجتماعی-فرهنگی، حوزه رفاه و تامین اجتماعی به عنوان اولویت جدی نظام است. در این حوزه، تاکنون بیش از 70 مصاحبه عمیق با صاحب‌نظران و کارشناسان و خبرگان حوزه رفاه اعم از مدیران ارشد با سابقه در نهادهای مرتبط، پژوهشگران و تحلیل‌گران توانمند اندیشگاهی و اساتید دانشگاهی انجام شده است. همچنین داده‌های آماری 35 ساله مربوط به هزینه-درآمد خانوارها با جامعه حدود 100 هزار نفر در هر سال، مورد تحلیل کمی قرار گرفته و شاخص ترکیبی رفاه با ملاحظه بیش از 40 زیرشاخص، برای سه دهه گذشته محاسبه شده است. در نتیجه این اقدامات، فراز و فرود وضعیت رفاهی کشور و صورت‌های سیاست‌گذاری آن مشخص شده و امکان تحلیل سیاستی در نقاط عطف رفاه ایرانیان پدید آمده است.
بررسی‌های گروه آینده‌پژوهی اجتماعی-فرهنگی نشان می‌دهد، حوزه رفاه یکی از مهترین و بااولویت‌ترین حوزه‌های راهبردی کشور است. به همین دلیل، پژوهشکده چشم انداز با نظر دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تمرکز بر سیاست‌گذاری اجتماعی، از ابتدای امسال در تدوین سیاست‌های کلی رفاه و تامین اجتماعی و سند پیوست آن ایفای نقش می‌کند و در این زمینه می‌کوشد سایر اندیشکده‌های فعال، توانمند و جوان کشور را در این فرایند مشارکت دهد.

محورها و موضوعات

رصدخانه و تحلیل‌گری موضوعات اجتماعی-فرهنگی،

مدل‌های حکمرانی و سازوکارهای حمایت و رفاه اجتماعی،

تاب آوری اجتماعی-اقتصادی،

دستاوردهای علمی پژوهشی

*آینده‌پژوهی کوتاه‌مدت پیرامون وضعیت رفاه اجتماعی

*الزامات طراحی زیست بوم و توسعه ظرفیت نوآوری اجتماعی در راستای حل موثر مسایل راهبردی

*پایداری و پیش روندگی انقلاب اسلامی؛ گام اول: تاب آوری اجتماعی

*تحلیل وضعیت ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان بر اساس موج‌های ملی مطالعاتی 

*تحلیل وضعیت ازدواج و طلاق

*نگاهی به طرح پژوهشی جغرافیا/جامعه شناسی سیاسی انتخابات مجلس

*گزارش پیامدهای افزایش قیمت بنزین

*تهدیدات شبکه‌های ماهواره‌ای و راهکارهای مقابله

*بررسی وضعیت تهدیدها و آسیب های رسانه ملی و ارائه طرح ارتقاء و کارآمدسازی

*مسئله بدحجابی در یک بلاتکلیفی؛ چه باید کرد؟

*طرح مطالعاتی تصویر مسأله زن در ج.ا.ا.

تمام حقوق این سایت متعلق به پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد.

Search